Spalanie tłuszczu a bieganie

Spalanie tłuszczu a bieganie

Redakcja

2016-09-12

1 komentarz

Pytanie o to, jak najefektywniej spalać warstwę tłuszczową to niezmiennie gorący temat. Dużo biegaczek i biegaczy wprost obsesyjnie myśli o tym, aby uwolnić się od któregokolwiek niepotrzebnego grama tłuszczu. Wobec tego tak ciekawe będzie określenie: czy da się wykorzystywać w treningu dużo więcej tłuszczów?

Jak działa redukowanie tkanki tłuszczowej?

Tłuszcz jest gromadzony w formie trójglicerydów. Budują się one z 3 kwasów tłuszczowych i glicerolu. Jedynie kwasy tłuszczowe będą użyte jako paliwo przez nasz organizm. Na początek zatem trójglicerydy powinny być rozbite na kwasy tłuszczowe, zanim będzie zachodziła beta-oksydacja kwasów tłuszczowych. Potem kwasy tłuszczowe podlegają dalszym rozkładom. By efekt taki zachodził potrzebujemy następujących możliwości:

  • - sprawnych mitochondriów (struktur komórkowych, które służą do produkowania siły niezbędnej do skurczu tkanki mięśniowej przez redukowanie „paliwa”),
  • - zapasu kwasów tłuszczowych (są one pozyskiwane z trójglicerydów i kwasów tłuszczowych pojawiających się w krwioobiegu, lecz również trójglicerydów zgromadzonych w samych mięśniach),
  • - tlenu (transportowanego przez krew do tkanki mięśniowej).

Gdzie schowane są tłuszcze?

Jeżeli zatem kwasy tłuszczowe są dostarczane do sprawnych mitochondriów, a tlen jest ogólnodostępny, kwasy tłuszczowe są przetwarzane na moc i produkowany jest dwutlenek węgla. Kwasy tłuszczowe, które są stosowane jako kopalnia siły mogą chodzić z różnorodnych skarbnic. Tłuszcz jest gromadzony w formie trójglicerydów w różnorodnych warstwach ciała, także w mięśniach. Znaczna część trójglicerydów w naszym ciele jest oczywiście w komórkach tłuszczowych. Gdy spożywamy, tłuszcze występują też w obiegu krwi i będą prawdopodobnie użyte przez mięśnie. Gdy dynamicznie biegamy, nasze potrzeby energii dramatycznie wzrastają, bo skurcz tkanki mięśniowej to efekt zużywający szczególnie sporo siły. 

Nasza własna fabryka siły

Ponieważ mechanizmy redukcji tkanki tłuszczowej składają się z paru etapów, również dużo elementów może normować owe mechanizmy. Cały taki efekt możemy dokonać porównania do działania fabryki. Fabryka produkuje składniki (siłę). By zrobić kupione składniki potrzebujemy na początek surowców (kwasy tłuszczowe i tlen). Potrzebujemy także maszyn (mitochondria) i personelu (enzymów). Musimy posiadać także stale zapewniające taśmy (mechanizmy transportu surowców). Istotne jest także, by usuwać odpadki (dwutlenek węgla) lub korzystać z ich do celów recyklingu (kwas mlekowy).  


Dodaj komentarz

Komentarze

ninarubinson

2016-10-10 10:19:31


jogging rano to dla mnie najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia. idealny.

DietaSport