Wszystko co warto wiedzieć o diecie bezglutenowej!

Wszystko co warto wiedzieć o diecie bezglutenowej!

Redakcja

2016-09-22

brak komentarzy

Dieta bezglutenowa nie jest prosta w używaniu. Należy wyrzucić z menu nie jedynie oczywiste składniki obejmujące gluten, ale także zwracać uwagę na te, w których gluten bywa ukryty. Które składniki są dopuszczalne, a które wykluczone diecie bezglutenowe? W których artykułach może być ukryty gluten?

Dieta bezglutenowa - które składniki można spożywać bezpiecznie?

W diecie bezglutenowej bezpieczne są składniki z mąki kukurydzianej, ryżowej, sojowej, gryczanej, prosa, amarantusa, komosy ryżowej, że owe rośliny swobodnie nie mają w sobie glutenu. Bez przeciwwskazań mona jeść także właściwie modyfikowane zboża glutenowe. W menu mogą pojawić się także kasza jaglana, orzechy, soczewica, ciecierzyca, sezam, siemię lniane a także ziarna słonecznika, także bezglutenowy owies.

Dieta bezglutenowa - jadłospis

W przykładowym menu, poza jajami, rybami, mięsami, owocami, warzywami a także wyrobami mlecznymi, oraz chlebem a także makaronem bezglutenowym, mogą znaleźć ciastka ryżowe a także chipsy kukurydziane, także popcorn, które są wariantem dla klasycznych chipsów, krakersów oraz pozostałych przysmaków. TYmczasem alternatywą dla słodkości są cukier, dżem, miód, landrynki, wypieki a także ciastka upieczone z dopuszczalnych czynników, kisiele oraz budynie naturalne z mąki ziemniaczanej, także wypieki oraz ciastka oznakowane sygnałem przekreślonego kłosa.

W których artykułach może być ukryty gluten?

Osoby na diecie bezglutenowej powinny dokładnie czytać opisy, że gluten może być ukryty w licznych produktach. Taki element nadaje żywności odpowiednią konsystencję, w związku z tym dodaje się go między innymi do wędlin, ryb w puszkach, potraw przygotowanych, zup w proszku, wyrobów garmażeryjnych czy sosów. Mogą posiadać go także kefiry, lody, słodzone napoje, jak także świeże owoce oraz jarzyny - mrożone oraz owe z puszki. Gluten mogą posiadać także świeże owoce suszone (niekiedy są posypywane mąką, aby nie ulec sklejaniu), jak dodatkowo wsady z owoców. Gluten jest obecny także w formie słodu jęczmiennego, w związku z tym trzeba go znaleźć w muesli, oraz hydrolizowanego białka roślinnego. Gluten może znajdować się także w pewnych preparatach do diety, lekach a także preparatach wielowitaminowych, jak dodatkowo wyselekcjonowanych aromatach a także cukrze waniliowym.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

DietaZdrowe odżywianie