Dlaczego po ćwiczeniach bolą kolana?

Dlaczego po ćwiczeniach bolą kolana?

Redakcja

2016-11-25

brak komentarzy

Trenujesz na sali treningowej? Biegasz? Jeździsz na rowerze? Zobacz, jak zatroszczyć się o kolana, aby nie narażać się na urazy i ból. Zdrowie twoich kolan jest w twoich rękach.

Kolano to największy staw człowieczego ciała. By pozostał sprawny i zdrowy, musimy dokonać trudnej sztuki: zachować najlepszą równowagę w czasie między jego ruchomością a stabilnością. Urazy kolan przytrafiają się w wyniku niespodziewanych wypadków (upadek na nartach), i w rezultacie kumulowania się efektów niewielkich nieprawidłowości zdarzających się w pospolitym życiu (niewłaściwa technika treningów). Poniżej lista 6 zdarzeń, które w szczególności zagrażają zdrowiu kolan.

1. Lekceważenie bólu kolan

Relaks i rehabilitacja to potrzebne składowe kuracji urazów kolana i spadku niebezpieczeństwa nawrotu problemów. ZAleżnie od urazów, relaks i rehabilitacja mogą przebiegać od paru tygodni do paru miesięcy. To, że ból zniknął, nie oznacza, że kolano wróciło do kondycji. Dużo ludzi popełnia błąd i zaraz po ustąpieniu problemu wraca do poprzednio uprawianych dyscyplin chociaż staw dodatkowo nie okazuje się na to gotowy. Zaleca się zaufać specjalistom: lekarzom, ortopedom i rehabilitantom i dać ciału tyle czasu na odbudowę, ile ono owszem wymaga, a nie tyle, ile nam się wydaje, że można.

2. Nadwaga

Każdy kilogram wagi nadwyręża kolano z „mocą" 5 kg. Więc 10 kg otyłości to nadprogramowy wzrost obciążenia owego stawu o 50 kg! ?Nadwaga sprzyja tworzeniu się choroby zwyrodnieniowej stawów, która niszczy chrząstkę stawową. Nadwaga nasila także kłopoty bólowe współtowarzyszące chorobie zwyrodnieniowej. Ocenia się, że 2 na 3 ludzi z otyłością chorują na bóle kolan. ?Co interesujące, aktywności ruchowe rekomendowane tym, którzy powinni z uwagi na etap kolan zmniejszyć wagę, mogą przybliżyć nas do zintensyfikowania bólu. W takim razie zaleca się wybierać taki sport, który nie nadwyręża dodatkowo kolan: jazdę na rowerze stacjonarnym w miejsce ćwiczeń na bieżni, przechadzki po płaskim terenie zamiast po górzystym, itp.

3. Nieprzyjmowanie do wiadomości pewnych wiadomości

Przeważnie uszkadzanym więzadłem kolanowym okazuje się więzadło krzyżowe przednie (ACL). Do jego urazu stale dochodzi w czasie gry w koszykówkę, piłkę nożną i siatkówkę a więc wówczas, gdy sport potrzebuje podskoków, szybkich modyfikacji kierunku ruchu, gwałtownego przyspieszenia albo wyhamowania. ?Dziewczyny, z uwagi na trochę inny sposób ruchu, są więcej (2-8 razy) wystawione na defekt owej struktury stawowej niż faceci. Mimo wszystko i dziewczyny i faceci mogą zmniejszyć niebezpieczeństwo nadwyrężenia owego więzadła przez specjalistyczny program. Polega on na nauce bezpiecznej metody lądowania i umocnieniu mocy tkanki mięśniowej, które pomagają stabilizować staw. Efektywność takiego ćwiczenia oceniana jest (eksperymenty z 2010 r.) na 50% proc., co oznacza, że niebezpieczeństwo doznania urazu spada o 50 procent. Wobec tego każdy, kto uprawia sport zagrażający ACL musi wymagać od własnego trenera właściwego przygotowania fizycznego.

4. Przedobrzanie

Tylko wówczas trening sportowy czy ćwiczenia fizyczne powoduje oczekiwane rezultaty, gdy po obfitym treningu następuje relaks. Nagły wzrost intensywności ćwiczeń, lub ich częstości, to 1 z elementów powiększających niebezpieczeństwo nadwyrężenia kolana. Nakładające się na siebie mikrourazy, których sylwetka nie nadąża wykurować pomiędzy treningami, to pierwszy krok do urazów z przeciążenia. Wobec tego tak istotne jest, by rozważnie planować aktywność, sukcesywnie zwiększać obciążenie - poziom intensywności, okres trwania i częstotliwość ćwiczeń. Wolno też zapominać o poprawnej rozgrzewce i rozciąganiu po treningach.

5. Omijanie w ćwiczeniach tkanki mięśniowej stabilizujących kolana

Słabe mięśnie i niedobór ich elastyczności to jedna z przyczyn urazów - tak mówią eksperci z Mayo Clinic. Które mięśnie stabilizują kolano, skoro wokół samego stawu mięśni niemal nie ma? Są to mięśnie uda, miednicy i bioder. Zwłaszcza istotne są mięśnie czworogłowy i dwugłowy uda, ale także mięśnie korpusu, które pomagają w zachowaniu balansu. Do umocnienia tkanki mięśniowej ud doskonale nadają się przysiady i wypady, prostowanie i uginanie kolan i odwodzenie i przywodzenie ud na maszynach w sali treningowej. Do polepszenia siły tkanki mięśniowej korpusu świetne są aktywność na niestabilnym podłożu - brzuszki na piłce stabilizacyjnej albo BOSU. Musimy mimo wszystko wiedzieć, że jedynie umiejętne robienie ćwiczeń jest bezpieczne, także dla kolan.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ĆwiczeniaSport