Sport bezpieczny dla stóp

Sport bezpieczny dla stóp

Redakcja

2016-07-28

1 komentarz

Haluksy to niebezpieczne zniekształcenie stóp, które w porę nieleczone może grozić bolesnymi dolegliwościami, a nawet poważną operacją. Jaką dyscyplinę sportu dobrać, by nie zaszkodzić stopom?

Niebezpieczne obciążenie
Osoby, które mają problem z haluksami, powinny ograniczyć uprawianie sportów nadmiernie obciążających stopy. Wśród dyscyplin, które znajdują się na liście zakazanych, jest bieganie. Podczas biegu ciężar ciała, który muszą utrzymać stopy, wzrasta kilkakrotnie. W związku z tym istniejąca już deformacja stopy może postępować. Szczególnie narażeni są biegacze z przeważającą pronacją (przechylanie się kostki do wewnątrz podczas ruchu). Deformacja stawu podczas biegania może być również spowodowana przez zbyt ciasne buty, które uciskają na paluch. Inny sport, który może pogłębiać istniejące haluksy, to chodzenie po górach (szczególnie schodzenie – obciąża ono przednią część stóp i palce).

Jeśli zlekceważysz problem haluksów, w przyszłości możesz mieć problem nie tylko z bieganiem, ale i z chodzeniem i staniem. Dlatego ogranicz obciążające sporty do minimum i zacznij dbać o stopy, zanim koniecznością stanie się poddanie się operacji.

Lekkość dla stóp
Skłonność do powstawania haluksów wcale nie oznacza konieczności rezygnacji z aktywności ruchowej. Wręcz przeciwnie, jest ona konieczna, szczególnie jeśli jedną z przyczyn rozwoju deformacji jest nadwaga. Zamiast mocno obciążającego biegania, wybierz jazdę na rowerze, pływanie lub jazdę konną. Dodatkowym wsparciem dla terapii przeciwhaluksowej będzie chodzenie… boso! Możesz chodzić po trawie lub piasku na plaży, od czasu do czasu brodząc w chłodnej wodzie. Takie spacery poprawią krążenie stóp, poruszą ścięgna i stawy, które podczas chodzenia w butach zostały uśpione. Unikniesz także ucisku i otarć spowodowanych przez buty.


Dodaj komentarz

Komentarze

kamycek22

2016-10-16 10:45:34


mi haluksy dokuczaja od laaat. nie wiem sama - moze czas na opracje.

Ćwiczenia