Jak wygląd piersi zmienia się wraz z wiekiem?

Jak wygląd piersi zmienia się wraz z wiekiem?

Redakcja

2016-12-20

brak komentarzy

Czy wygląd piersi zmienia się wraz z wiekiem? Przyglądamy się zmianom w czasie dojrzewania!

Wygląd piersi zmienia się wraz z wiekiem dziewczyny - jest to spowodowane zmianami na tle hormonalnym, które dokonują się w jej ciele w okresie ciąży, po urodzeniu dziecka i w czasie przekwitania. Wielkość piersi i ich kształt są w ogromnej mierze zależne od czynników genetycznych, ale również sposobu odżywiania i stylu życia. Nierzadko zmiany w aparycji mogą być powiązane z przeróżnymi dolegliwościami dotyczącymi również skóry oraz tkanki gruczołowej.

Piersi w czasie dorastania

U niemowlaków i u małych dzieci piersi okazują się płaskie. Wraz z początkiem dorastania dochodzi do niedużego przyrostu warstwy tłuszczu i mlecznych przewodów w obrębie brodawki sutkowej. Ta partia kobiecego ciała jest trochę uwydatniona. Dalszy rozwoju tkanki gruczołowej prowokuje etapowe zwiększanie się piersi. U młodych kobiet piersi zazwyczaj mają wygląd stożka, dopiero następnie osiągają pełniejszy kształt. Na początku rozwój piersi bywa zależny od wzrastającego poziomu estrogenu, żeńskiego hormonu płciowego wewnątrz organizmu nastolatki. Estrogeny sprzyjają powiększeniu liczby mlecznych przewodów, ale również ilości tkanki gruczołowej w obrębie sutków. Gdy osiągamy moment pierwszej menstruacji, rośnie ilość innego ważnego hormonu płciowego progesteronu. Progesteron odpowiada za rozwój gruczołów mlecznych, a więc dalsze rozwijanie się tkanki piersi.

Analogicznie do estrogenów, progesteron nie powiększa znacznie wielkości piersi. Proces wzrostu i formowania się piersi trwa mniej więcej 3-5 lat, albowiem jest to kwestia indywidualna. U poszczególnych nastolatek okres ten może przebiegać choćby do 10 lat.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

KobietaUroda