Aktywność a ryzyko infekcji intymnej!

Aktywność a ryzyko infekcji intymnej!

Redakcja

2016-09-15

brak komentarzy

Coraz więcej pań wie, jak istotne jest zdrowie intymne i że taki kluczowy aspekt kobiecości wymaga wyjątkowej dbałości i troski. Czy wiemy mimo wszystko, że główne zasady higieny to nie to? Czy znamy przyczyny, które powiększają niebezpieczeństwo zakażenia? Czy wiemy, jak je oszacować?

Aktywnie - nie w każdym przypadku oznacza bezpiecznie

Zaleca się wiedzieć, że do rozwoju zakażeń intymnych ciągle dochodzi w przestrzeniach, które odwiedzamy dlatego, że… pragniemy troszczyć się o własne zdrowie. Basen, sauna, siłownia – miejsca owe tworzą świetne warunki dla rozwoju wszelkiego typu wirusów, drobnoustrojów i grzybów. Mokre płytki, wilgotne ławki, zawilgocone ręczniki, niekoniecznie wysuszone stroje kąpielowe… Zaleca się zatem po powrocie z owych miejsc precyzyjnie umyć miejsca intymne specjalnym żelem. Nie zapominajmy także, że wzmożona fizyczna może popłacić zmniejszeniem wydolności, a to powiększa podatność na zakażenia - też owe intymne. Zadbajmy zatem o zdrową, dobrze zbilansowaną i urozmaiconą dietę.

Szczególna uwaga dla przyszłych mam

W ciąży niebezpieczeństwo zakażenia intymnej obecna jest zdecydowanie częściej niż zazwyczaj. Właściwości hormonów ciążowych przynosi zmianę odczynu pochwy z kwaśnego na zasadowy, a zasadowe pH tworzy świetne otoczenie dla rozwoju patogennych drobnoustrojów. W tym czasie polepsza się również ilość wydzieliny z pochwy, na podstawie której może prosto dojść do infekcji. Z tego także względu, dziewczyna w ciąży musi zwłaszcza zatroszczyć się o higienę miejsc intymnych. Nie trzeba wszak zapominać, że broni nie jedynie siebie, lecz również własną pociechę.

W okresie menopauzy

W czasie przekwitania w ekosystemie pochwy redukuje się liczba pałeczek kwasu mlekowego, co sprzyja mnożeniu się drobnoustrojów - pochwa będzie zdecydowanie bardziej podatna na stany zapalne. Będzie także zdecydowanie bardziej sucha, a niewystarczające nawilżenie sprawia, że w trakcie stosunków seksualnych produkowane są wszelkiego typu mikrouszkodzenia błony śluzowej. Dobrze zatem w tym czasie dołożyć dodatkowo wyższą wagę do higieny intymnej. W aptece można dostać suplementy, które odbudowują odpowiednią florę bakteryjną pochwy, oddziałują aseptycznie i niwelują zaczerwienienia.

 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

SportKobieta