Alergia na gluten – objawy

Alergia na gluten – objawy

Redakcja

2017-04-19

brak komentarzy

Alergia na gluten nie okazuje się tym samym co celiakia, ale obie schorzenia przynależą do zespołu nietolerancji odżywczych. Alergia na gluten jest obecna dość zazwyczaj - aż 10 do choćby 20 procent użytkowników z alergią pokarmową posiada objawy uczulenia na gluten. Co dowodzi o tym, że masz reakcje alergiczne na gluten?

Jakie okazują się objawy alergii na gluten?

Objawy alergii na gluten pozwalają objawić się od razu po jego konsumpcji, ale pozwalają także pokazać się z opóźnieniem. Objawy alergii na gluten modyfikują się także zależnie od wieku pacjenta.

Objawy alergii na gluten u dzieci

U dzieci alergia na gluten objawia się bardzo często w formie atopowego zapalenia cery, mało kiedy tworzą się objawy ze strony układu trawiennego czy oddechowego, które pozwalają pokazać się po spożyciu maleńkich ilości glutenu. Z alergii na gluten, w przeciwieństwie do celiakii, znaczna część dzieci wyrasta.

Objawy alergii na gluten u dojrzałych

U dojrzałych alergia na gluten przyjmuje bardzo często postać pokrzywki, obrzęku naczynioruchowego, wstrząsu anafilaktycznego lub rozwolnienia. Oprócz tego u partii dojrzałych alergia na gluten może pojawiać wyłącznie przy równoczesnym ruchu fizycznym. Kolejną różnicą pomiędzy objawami alergii na gluten u dzieci a objawami alergii na gluten u dojrzałych okazuje się to, że dorośli cierpią przez całe lata, ale do wywołania symptomów niezbędne okazują się obfite wyższe ilości glutenu.

Natychmiastowe objawy alergii na gluten

Natychmiastowe objawy alergii na gluten tworzą się w okresie paru min. (do 60 minut) od jedzenia glutenu a także zależy od specyficznych na rzecz glutenu przeciwciał w klasie IgE. Jest to 1 lub parę symptomów z poniższej listy:

  • Wymioty;
  • Biegunka;
  • Wstrząs anafilaktyczny;
  • Pokrzywka skórnawodnisty;
  • Katar;
  • Skurcz oskrzeli;
  • Zmiany skórne o typie atopowego zapalenia cery.

Późne objawy alergii na gluten

Późne objawy alergii na gluten znajdują się niezależne od przeciwciał w klasie IgE. Mogą objawić się po paru porach a czasem choćby po 2 dniach od jedzenia glutenu - okazuje się to bardzo często biegunka lub zaostrzenie atopowego zapalenia cery.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

DietaZdrowe odżywianie