Czym zastąpić kawę?

Czym zastąpić kawę?

Redakcja

2016-11-03

brak komentarzy

Jednych pobudza, drugich usypia. Wiele osób nie może obyć się bez porannej „małej czarnej”. Kawa, bo o niej mowa ma wiele zwolenników. Bez wątpienia wywołuje wiele skutków dla organizmu człowieka. Spożywana w nadmiarze przyczynia się do zakwaszenia. Przyczynia się także do wypłukiwania minerałów, wzrostu ciśnienia tętniczego, a co gorsza - uzależnia. Jednak, czym zastąpić kawę, aby pobudzić go do działania? Oto kilka substytutów. 

Zielona herbata

Popularność zielonej herbaty rośnie, albowiem poza właściwościami pobudzającymi ma szereg innych zalet. Posiada pakiet polifenoli i katechiny, jednego z najmocniejszych przeciwutleniaczy. Zielona herbata jest także obfita w garbniki, alkaloidy, lipidy, aminokwasy oraz witaminy (A, B, C, E) i wiele mikroelementów takich jak wapń, potas, miedź, cynk, mangan. Zieloną herbatę poddano wielu badaniom, w wyniku których wykazano, że jej spożycie przyczynia się do poprawy kondycji całego organizmu. Niektórzy twierdzą, że wykazuje działanie antyrakowe za co odpowiadają wspomniane antyoksydanty. Ponadto chroni przed rozwojem choroby Alzheimera. Aby zaobserwować jej dobroczynny wpływ warto wypijać ją co najmniej raz dziennie. 

Warto również wiedzieć, że zielona herbata pobudza i orzeźwia, a ponadto wykazuje takie same właściwości jak kofeina. Po napój powinny sięgać osoby pracujące umysłowo, studenci oraz uczniowe, albowiem poprawia koncentrację i zdolność uczenia się. 

Yerba mate

Czym zastąpić kawę? Jej silnym konkurentem jest yerba mate. W tej alternatywie kawy nie brak mikroelementów (magnez, wapń, żelazo, potas), witamin (A, C, E, H i witamin z grup B) oraz antyoksydantów. Wiele badań udowodniło, że yerba mate posiada właściwości przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe i przeciwgrzybicze. Ponadto jest antydepresantem, który łagodzi stany chronicznego zmęczenia i zwiększa odporność na przemęczenie fizyczne. Głównie jednak pobudza, lecz nie uzależnia tak jak kawa. Pozytywnie rzutuje także na koncentrację. 

Napój imbirowy

Sposobem na to, czym zastąpić kawę jest napój imbirowy. Poleca się go szczególnie w okresie jesienno - zimowym, ponieważ doskonale rozgrzewa i ciała przeciwzapalnie. Pozytywnie rzutuje także na układ trawienny i łagodzi dolegliwości bólowe. Co więcej, napój imbirowy zwiększa koncentrację i wydolność umysłową. 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Zdrowe odżywianie