Dobre praktyki i błędy w higienie jamy ustnej

Dobre praktyki i błędy w higienie jamy ustnej

Redakcja

2016-12-21

brak komentarzy

Wokół tematu prawidłowej higieny jamy ustnej urosło dużo mitów. Dając im wiarę, możemy całkiem nieświadomie zaszkodzić swojemu zdrowiu, wobec tego zaleca się raz na zawsze się z nimi rozprawić. Sprawdź, jakich grzechów unikać, by cieszyć się zdrowym uzębieniem.

Używanie płynu do płukania jamy ustnej

Wiadomo nie każdy preparat może wyrządzić krzywdę. O tym, czy stosowanie go powoduje korzystny, czy niekorzystny wpływ na zęby, przesądza skład. Jeśli w składzie jest obecny alkohol, lepiej wycofać się z zakupu. Środek może wywoływać nadmierne przesuszenie śluzówki jamy ustnej, będąc przyczyną tworzenia się aft. Na skutek stosowania takiego płynu zęby mogą stać się nadmiernie wrażliwe, wskutek czego stosowanie gorących lub zimnych pokarmów zacznie wywoływać ból. W przypadku, gdy pojawią się objawy tego rodzaju, zaleca się spróbować rozwodnić płyn. Nie zapominajmy także, by używać go zgodnie z poleceniami – nie więcej aniżeli pół minuty w niezbyt dużej ilości.

Leczenie dentystyczne nie dla ciężarnych

Kobiety oczekujące narodzin dziecka nie muszą zrezygnować z wizyt u stomatologa. Gdy pojawi się kłopot, rozpoczęcie leczenia okazuje się wprost niezbędne. Zaniedbania w owej kwestii mogą mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży oraz porodu. Przed rozpoczęciem zabiegu zaleca się powiadomić lekarza o swoim stanie, by mógł on dobrać właściwy środek leczenia. Sprawa bywa jednak nieco bardziej zawiła, jeżeli chodzi o endodoncję, głównie przez wzgląd na konieczność przeprowadzenia prześwietlenia. W tym okresie zabronione jest także przeprowadzenie ekstrakcji zębów.

Na stan naszego uzębienia rzutuje wiele innych elementów. Ważna jest właściwie dobrana dieta, ograniczenie spożywania szkodzących im płynów, przykładowo kawy czy mocnej herbaty, które zostawiają osad, oraz rezygnacja z używek, szczególnie palenia tytoniu.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Choroby i dolegliwości