Główne przyczyny zapalenia spojówek

Główne przyczyny zapalenia spojówek

Redakcja

2016-10-09

brak komentarzy

Stan zapalny spojówek przynosi specyficzne symptomy: oczy pieką oraz łzawią, czasem występuje światłowstręt. To przypadłość bardzo banalna, ale wymagająca odpowiedniego leczenia. A do tego niezbędne okazuje się stwierdzenie, co wywołało dolegliwość. Zobaczdodaj, jakie są powody stanu zapalnego spojówek oraz jak zachodzi ich leczenie.

Stan zapalny spojówek: objawy

Stan spojówek powoduje, że nie pełnią one świetnie swojej funkcji ochronnej. Gałka oczna narażona okazuje się zatem na oddziaływanie różnorodnych niezdrowych elementów. Należy zatem lekceważyć kłopotu. Gdy wystąpią początkowe skutki, trzeba ratować się kroplami do oczu dostępnymi bez recepty (ze świetlika, Afrin, Okulosan, Visine - sztuczne łzy). Ale jeżeli po 2-3 dniach kłopoty nie ustąpią, wymagana bywa wizyta okulisty, który pomoże błyskawicznie uporać się z kłopotem. To, jakie zaleci medykamenty, jest zależne od poziomu zintensyfikowania symptomów i przyczyny stanu zapalnego. Bo jeżeli dolegliwość wywołały przykładowo drobnoustroje, niezbędne staną się inne substancje niż w razie na przykład uczulenia. 

Wirusowe zapalenie spojówek

Stan zapalny, jakiego przyczyną są wirusy, pojawia się w czasie nasilonych zakażeń górnych dróg oddechowych, powodowanych przez adenowirusy (przede wszystkim na jesieni oraz wczesną zimą). Wirus na początek atakuje spojówkę, a po ok. 8 dniach przeważnie obejmuje dodatkowo rogówkę oka. Bardzo często choroba występuje w jednym oku, a po paru dniach rozprzestrzenia się na drugie. Symptomy wirusowego stanu zapalnego spojówek to opuchlizna spojówek, świerzbienie a także wrażenie ciała obcego w oku, tworzenie się wydzieliny surowiczej. Na spojówkach widać skupiska obrzękniętych naczynek krwionośnych (zdekoncentrowane zaczerwienienie).

Grzybicze zapalenie spojówek

Grzybicze zapalenie spojówek pojawia się nieczęsto, zwykle jako powikłanie długotrwałej kuracji antybiotykami lub skutek przeniesienia infekcji z pozostałych części organizmu (organów płciowych). Ich symptomy to świerzbienie, łzawienie i zaczerwienienie spojówek. W kanalikach łzowych zazwyczaj pojawiają białawe złogi.

Alergiczne zapalenie spojówek

Zazwyczaj występuje z katarem siennym u ludzi uczulonych na pyłki kwitnących roślin. Przyczyną będą także środki chemiczne, produkty, medykamenty. Symptomy alergicznego stanu zapalnego spojówek to silne świerzbienie, przekrwienie, łzawienie oraz opuchlizna powiek.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Choroby i dolegliwości