Nierówne paznokcie: przyczyny powstawania bruzd

Nierówne paznokcie: przyczyny powstawania bruzd

Redakcja

2017-08-03

brak komentarzy

Nierówne paznokcie z pewnością nie stanowią ozdoby żadnej kobiety. Mówią za to wiele o stanie zdrowia. W przebiegu różnorodnych schorzeń może dochodzić do modyfikacji stuktury paznokcia, zmiany koloru lub budowy jego płytki. Przyczyny powstawania bruzd na paznokciach mogą być wrodzone lub nabyte. Mogą też im towarzyszyć różne schorzenia układu trawiennego.

Szorstkie paznokcie są częstą chorobą zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. W schorzeniu tym płytka paznokci staje się nieprzyjemna w dotyku i gubi połysk. Nierówne paznokcie mogą też być anomalią występującą u danej osoby od urodzenia, powstałą wskutekuwarunkowań genetycznych. Jeżeli jednak nie znikają, a wręcz powiększają się coraz bardziej, niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą chorób skórnych.

Przyczyny poprzecznych bruzd na paznokciach

Poprzeczne rowki na paznokcach o odmiennej głębokości określane są liniami Beau. Ich występowanie może wskazywać na schorzenia układu trawiennego, naczyniowego, a także na choroby zakaźne i stany gorączkowe. Czasem nierówne paznokcie są rezultatemmechanicznych urazów komórek macierzy paznokcia. Pamiętajmy, że na takich paznokciach manicure może być wykonywany maksymalnie raz tygodniowo, a skóra zabezpieczająca macierz paznokcia musi być regularnie usuwana i rozmiękczana stosownymi płytkami do zabiegów kosmetycznych.

Poprzeczne rowki na płytkach paznokci powodowane są także zbyt częstym moczeniem rąk w wodzie i wystawianiem paznokci na właściwości domowych środków czyszczących (zwłaszcza kuchennych płynów i proszków, mleczek oraz żeli do czyszczenia łazienek). U poszczególnych osób porzeczne bruzdowanie paznokci może być rezultatem nazbyt nagminnego aplikowania zmywaczy do paznokci. Warto także mieć na uwadze, że poprzeczne bruzdy na paznokciach spotyka się również w przebiegu schorzeń skórych, takich jakbielactwo czy łysienie.

Przyczyny pionowych bruzd na paznokciach

Pionowe rowki na płytkach paznokci to wąskie prążki, oddzielone od siebie bruzdami. Powstają zwykle u rąk osób dojrzałych. Nierówności paznokci tego typu mogą towarzyszyć dolegliwościom układu trawiennegonaczyniowego, zaburzeniom gospodarki hormonalnejłysieniu łuszczycy. Jeżeli płytka paznokcia pokryta jest bardzo cienkmi prążkami, może to oznaczać infekcję. Wtedy niezbędne jest branie antybiotyku i wizyta u specjalisty.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Choroby i dolegliwości