Ryzyko powiązane ze sztucznymi metodami opalania

Ryzyko powiązane ze sztucznymi metodami opalania

Redakcja

2016-12-23

brak komentarzy

Opalanie się może okazać się wyjątkowo szkodliwe dla naszego zdrowia – promienie UV, nieważne czy pochodzą bezpośrednio od słońca czy od kabin do opalania, mogą być niezmiernie groźne.

Promienie UV wpływają na szybsze starzenie się cery, lecz jest to najmniejszy problem. Opalanie się wzmaga ryzyko zapadnięcia na raka skóry, w tym bardzo groźnego czerniaka złośliwego. Jest to choroba pojawiająca się coraz częściej i uczeni łączą ją ze sztucznym opalaniem i solarium. Tylko 15 procent chorych z rozwiniętym czerniakiem złośliwym żyje dłużej niż 5 lat od rozpoznania choroby.

Wiele państw Unii Europejskiej wprowadza przepisy na temat kabin do zażywania kąpieli słonecznych, USA także przygotowuje się do wprowadzenia takich przepisów. Jednak, mimo to, dużo użytkowników uważa, że ryzykowne są wyłącznie poparzenia od promieni słonecznych, które przeżyliśmy w okresie dzieciństwa – jeżeli takowe nam się przydarzyły, to i tak nic już z tym nie możemy zrobić, a jeżeli uniknęliśmy ich, tym bardziej nie mamy się o co niepokoić. Takie nastawienie jest, na nieszczęście, niewłaściwe - im zdecydowanie częściej i długotrwalej się opalamy, tym wyższe ryzyko zapadnięcia na raka skóry.

Istnieje także nieprawdziwa teoria mówiąca o tym, że opalenizna zyskana wskutek stosowania kabin do zażywania kąpieli słonecznych jest swego rodzaju tarczą, która broni nas od poparzeń słonecznych. Prawda jest taka, że każda forma promieniowania jest groźna – nieważne czy są to promienie UVA opalające skórę, czy promienie UVB, które ją parzą. Badacze radzą, żeby stronić od kabin i lamp. Jeżeli bardzo zależy Ci na opaleniźnie lepiej korzystaj ze sprayowych kabin a także kremów samoopalających, które nie są ryzykowne dla naszego zdrowia. Korzystanie z archaicznych sprzętów do opalania to nie do końca zdrowa metoda na uzyskanie opalenizny.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

KobietaUrodaChoroby i dolegliwości