Zdrowie zapisane w oczach

Zdrowie zapisane w oczach

Redakcja

2016-12-21

brak komentarzy

Czy wiesz, że oczy nie są jedynie zwierciadłem duszy, ale także kopalnią wiedzy na temat kondycji zdrowotnej? Podczas okresowej wizyty u okulisty, ekspert może zauważyć różnorodne zmiany w oczach, które dowodzą o groźnych dolegliwościach ze zdrowiem. To następny powód, by systematycznie odwiedzać okulistyczny gabinet – specjalista nie tylko dopasuje właściwe okulary, ale także może zauważyć początkowe oznaki schorzeń. Co można wyczytać ze spojrzenia?

Cukrzyca

Wiele ludzi nie wie o tym, że są cukrzykami. Jednak, wyższy poziom cukru może doprowadzić do urazów siatkówki oraz rozwoju schorzenia o nazwie retinopatia cukrzycowa. Z początku dolegliwość nie daje jakichkolwiek symptomów – pacjenci nie zauważają osłabienia wzroku. Po dłuższym okresie mogą się objawić trudności z wyrazistością wzroku, zakrzywianie się linii prostych i „męty” w polu widzenia. Wczesne poznanie retinopatii cukrzycowej niewykluczone jest tylko w trakcie badania oczu w gabinecie okulisty. To z całą pewnością tam możemy się dowiedzieć, że chorujemy na cukrzycę. Nie powinno się lekceważyć owej choroby, bo nieleczona bywa powodem kompletnej utraty wzroku.

Tętnicze nadciśnienie

To z całą pewnością u okulisty możemy się dowiedzieć, że chorujemy na nadciśnienie, mimo że nie wyczuwaliśmy jakichkolwiek symptomów. Lekarz oglądając oko może zaobserwować pozwężania naczyń krwionośnych i drobne wycieki krwi w siatkówce, które zazwyczaj dowodzą o wysokim ciśnieniu. Jeśli tętnice posiadają szary lub rudawy kolor, a nie czerwony, to mamy do czynienia z nadciśnieniem. Z rozpoznaniem od okulisty trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który może skierować nas do kardiologa.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Choroby i dolegliwości